Obiektyw Viltrox 40 mm f/2.5 Nikon Z – daj się mu zaskoczyć!

Justyna Miodońska • 10 maja 2024 • 5 min

Czasami najprostsze rozwiązania przynoszą najwspanialsze efekty – i choć postęp technologiczny zdążył nas już przyzwyczaić do co chwilę pojawiających się na rynku „innowacji”, to marka Viltrox postanowiła zaskoczyć wszystkich kompletnie odmiennym podejściem do tematu: tworząc „niestandardowy” oraz absolutnie minimalistyczny pod każdym względem obiektyw, którego możliwości sprzętowe bardzo pozytywnie nas zaskoczyły. Jednak czy mają szansę zaintrygować również Ciebie? 

Obiektyw Viltrox 40 mm f/2.5 Nikon Z – daj się mu zaskoczyć!

Mały, podręczny i lekki jak piórko – nowy Viltrox 40 mm f/2.5!

Czy zakup niskobudżetowego obiektywu w 2024 roku nadal musi oznaczać pójście na dość duży kompromis w odniesieniu do jakości zarejestrowanych nim obrazów? Absolutnie nie! W ostatnim czasie niewątpliwie udowodniła to marka Viltrox wypuszczając na rynek wyjątkową stałkę – obiektyw 40 mm ze światłem f/2.5 z mocowaniem Nikon Z, który mieliśmy szansę dla Was przetestować.

Co konkretnie potrafi to niewielkie cudo o kompaktowych wymiarach 68 x 56 mm?

Ten ważący zaledwie 180 gram obiektyw może początkowo budzić wątpliwości, czy aby na pewno ma się do czynienia ze sprzętem, który sprosta oczekiwaniom współczesnego twórcy – i choć wiemy o tym, że producent dedykuje go przede wszystkim osobom początkującym, to trzeba przyznać, że najnowszy owoc pracy inżynierów Vilroxa potrafi zaskoczyć pod wieloma pozytywnymi względami – jakimi? Dowiesz się z naszej krótkiej recenzji!

Prosta budowa i piękna plastyka obrazu

Obiektyw ten jest praktycznie w całości wykonany z plastiku oraz pozbawiony jakichkolwiek uszczelnień. Na plus zasługuje natomiast decyzja producentów o dołączeniu do niego metalowego bagnetu oraz wbudowanego portu USB-C, dzięki któremu w łatwy i szybki sposób będzie można aktualizować jego firmware w przyszłości. Na zewnętrznej części korpusu znajdziemy natomiast tylko i wyłącznie pojedynczy pierścień ostrości, który charakteryzuje się bardzo płynną pracą.

Jak widać gołym okiem, twórcy tego modelu podeszli do projektu jego konstrukcji niezwykle minimalistycznie – a wszystko po to, aby tuż po podłączeniu go do aparatu był on praktycznie od razu gotowy do pracy: bez zbędnych ustawień czy też konieczności ogarnięcia instrukcji obsługi.

Viltrox 40 mm ze światłem f/2.5, Nikon Z 7, materiały od producenta

Viltrox 40 mm ze światłem f/2.5, Nikon Z 7, materiały od producenta

Viltrox 40 mm ze światłem f/2.5, Nikon Z 7, materiały od producenta

Ogniskowa 40 mm ma szerokie spektrum zastosowania i stanowi bardzo ciekawy kompromis pomiędzy wąskim i szerokim kątem widzenia – i to właśnie z tego powodu propozycja od Viltroxa będzie doskonałym towarzyszem wielu Twoich projektów: począwszy od tych najprostszych – „spacerowych" i rekreacyjnych – aż po sesje portretowe i biznesowe, a także tematy krajobrazowe i reporterskie

Viltrox 40 mm f/2.5 – krótka specyfikacja techniczna

  • kompatybilność z matrycą – Nikon Z (pełna klatka)
  • minimalna odległość ostrzenia – 34 cm
  • maksymalna wartość przysłony – f/16
  • kąt widzenia – 57.8°
  • mechanizm AF – silnik krokowy STM
  • średnica filtra – 52 mm
  • stabilizacja – brak


Jeżeli chodzi o jakość optyczną, którą oferuje ten model, to jego absolutnie pierwszorzędnym atutem – oczywiście poza naprawdę niską ceną – jest bardzo dobra ostrość w praktycznie całym zakresie kadru, która dodatkowo wzrasta wraz z przymknięciem przysłony – jednak nawet na pełnej wartości f/2.5 obraz jest wyraźny i przyjemnie kontrastowy, również na krawędziach.

Ten pozytywny aspekt wynika rzecz jasna z budowy optycznej obiektywu. Jego układ wewnętrzny tworzy 10-cio elementowa konstrukcja uporządkowana w 6 grupach – w jej skład wchodzą m.in. 1 element ze szkła ED, 1 element asferyczny oraz 3 elementy ze szkła o wysokim współczynniku załamania światła.

Obiektyw posiada również 7-listkową przysłonę, a fotografowanie oraz filmowanie na jego największej jasności gwarantuje uzyskanie w miarę okrągłego oraz miękkiego bokehu – jednakże przy maksymalnie otwartej przysłonie można także zauważyć największy efekt winietowania obiektywu: krawędzie są wyraźnie ciemniejsze od centrum kadru; natomiast po przymknięciu przesłony do f/4 winietowanie praktycznie znika! 

Kształt bokehu na f/2.5 przypomina rozmycie niczym z obiektywów analogowych!

Model ten nie jest też oczywiście pozbawiony swoich wad i często w sytuacjach „pod światło" manifestuje się w kadrze aberracja chromatyczna – ma to jednak miejsce w tylko naprawdę kontrastowych scenach, a sam defekt można bardzo łatwo i szybko usunąć w postprodukcji. 

Widoczna aberracja chromatyczna na krawędziach obiektów

Bardzo pozytywnym zaskoczeniem jest również fakt, że obiektyw ten praktycznie „nie oddycha" podczas pracy z automatycznym focusem i aspekt ten jest na pewno jego mocnym atutem w kontekście filmowych zastosowań – będzie więc doskonałym wyborem do pracy z gimbalem: oczywiście nie tylko z uwagi na swój mały gabaryt, ale przede wszystkim ze względu na brak zmian w ogniskowaniu w czasie manipulacji punktami ostrości w filmowym kadrze! 

A przy okazji tematu elektronicznej stabilizacji nie wypada nam nie wspomnieć o naszym własnym opracowaniu tego zagadnienia – dlatego koniecznie sprawdź nasze wpisy dedykowane stricte gimbalom! 

➡ Jaki gimbal wybrać?

➡ Gimbale do zadań specjalnych – modele z dużym udźwigiem!

Galeria prac

Poniżej możesz zobaczyć kilka przykładowych fotografii z użyciem Viltroxa 40 mm f/2.5 z mocowaniem Nikon Z, które wykonał dla nas Mateusz Lelek:

fot. Mateusz Lelek

 fot. Mateusz Lelek

 fot. Mateusz Lelek

fot. Mateusz Lelek

fot. Mateusz Lelek

fot. Mateusz Lelek

A więc podsumowując: ogniskowa 40 mm ze światłem f/2.5 – najnowsza propozycja optyczna od Viltroxa – jest z pewnością obiektywem zaskakującym, który można wykorzystać zarówno w czasie amatorskiego fotografowania w terenie, jak i na poczet profesjonalnej rejestracji obrazu. To mały i podręczny sprzęt, który z łatwością zabierzesz ze sobą w każdą podróż i z którym absolutnie nie przegapisz żadnego ważnego momentu!

Obiektyw ten posiada także szybki i responsywny system AF, doskonale współpracuje z rozwiązaniami technologicznymi we współczesnych cyfrowych bezlusterkowcach (Nikon Z) oraz charakteryzuje się naprawdę wysoką jakością zapisywanego obrazu – to jak, idziemy z Viltroxem na spacer? :)

Sprawdź nasze inne recenzje sprzętowe:

➡ Obiektyw Tamron 35-150 mm f/2-2.8 Di III VXD – czy ma szansę stać się Twoim ulubionym?

➡ Sigma 70-200mm f/2.8 DG DN OS Sport – czy to najlepszy teleobiektyw tej marki?

➡ Canon RF 24-105 mm f/2.8L IS USM Z – zmiennoogniskowa rewolucja!