WIELKA WYPRZEDAŻ OBIEKTYWÓW PANASONIC MIKRO 4:3

Teleskop Sky-Watcher Synta BK 909 EQ3


sky-watcher
  cena 1399 zł
  eRaty 12 x 125 zł


  kontakt z naszym doradcą
  zapytaj o produkt lub cenę

  Najstabliniejsza mechanicznie wersja refraktora o parametrach 90/900 mm. Jest to teleskop przeznaczony dla początkujących obserwatorów nieba zamocowany na stabilnym montażu EQ3, zupełne wystarczającym do wygaszenia wszelkich drgań tubusa o długości około jednego metra. Teleskop ten pozwala na szczegółowe obserwacje Księżyca, planet Układu Słonecznego z podstawowymi detalami takimi jak czapy polarne Marsa w okresach dobrej widoczności, pasy na tarczy Jowisza czy też pierścienie Saturna. Możliwe jest odnalezienie jaśniejszych mgławic i gromad gwiazdowych.

  System optyczny

  Teleskop BK909EQ3 jest klasycznym refraktorem achromatycznym. Wyposażony w obiektyw soczewkowy o średnicy 90 mm i ogniskowej 900 mm. Światłosiła obiektywu równa jest f/10. Jest to typowy dublet achromatyczny zbudowany z dwóch elementów o różnych współczynnikach załamania światła, pokryty powłokami przeciwodblaskowymi. Od strony wyciągu okularowego w osi optycznej znajduje się nasadka kątowa lustrzana 90 stopni, dwa okulary systemu Kellnera o ogniskowych 10 mm i 25 mm oraz soczewka Barlowa.

  Montaż

  Teleskop wyposażony został w stabliny montaż paralaktyczny EQ3. Jest to wczesna popularnego montażu EQ3-2 różniąca się od współczesnego odpowiednika brakiem siodła dovetail (teleskop mocowany jest bezpośrednio przy użyciu obejm, podobnie jak w montażu EQ2). Pod względem mechanicznym jest to montaż znacznie lepszy od mniejszych EQ1 i EQ2. Elementy głowicy są masywne a całość jest wystarczająco stabilna aby pozwolić na instalację teleskopu o dużo większej średnicy. Montaż ten posiada precyzyjne mikroruchy w obu osiach, umożliwia też podłączenie prostych napędów prowadzących teleskop za ruchem nieba.

  Wyciąg okularowy

  Teleskop wyposażony jest w wyciąg okularowy w standardzie 1,25". Jest to wyciąg zębatkowy (tzw. wyciąg Rack&Pinion). Wyciąg ten zakończony jest mocowaniem ze śrubą mocującą nasadkę kątową. Nasadka kątowa lustrzana 90 stopni w standardzie 1,25" jest dołączona do kompletu. Wyciąg ten kompatybilny jest w napędem do wyciągów Sky-Watcher.

  Obserwacje astronomiczne

  Układ Słoneczny 

  Struktura plam słonecznych (z odpowiednim filtrem), małe twory na Księżycu – większe niż 2 km, dodatkowe pasy na Jowiszu, delikatne szczegóły w pasach, cienie księżyców na planecie podczas tranzytów, przerwa Cassiniego w pierścieniach Saturna, w dobrych warunkach 4-5 księżyców tej planety. Uran widoczny jako maleńka tarcza przy dużym powiększeniu, Neptun jako obiekt punktowy.

  Gwiazdy

  Około 1,1 mln gwiazd na całym niebie, o jasności do około 11,5–12 magnitudo, gwiazdy podwójne i wielokrotne oddzielone od siebie kątowo na więcej niż 1,5".

  Obiekty głębokiego nieba

  Dziesiątki gromad kulistych, mgławice emisyjne, mgławice planetarne i galaktyki, wszystkie obiekty z katalogu Messiera i jaśniejsze obiekty NGC (w wielu jaśniejszych obiektach widoczne szczegóły) większość galaktyk pozostaje dalej rozmazanymi plamami.

  Układ optyczny
  refraktor
  Średnica obiektywu
  90 mm
  Długość ogniskowej
  900 mm
  Światłosiła
  f/10
  Zasięg
  12,5 mag
  Zakres powiększeń
  35-180x
  Wyciąg okularowy
  1,25"
  Montaż
  paralaktyczny EQ3-2
  Waga
  11,7 kg
  • Teleskop Synta BK 909 EQ3
  • Okulary 1,25" - Super 25, Super 10
  • Szukacz 6x30
  • Nasadka kątowa (lustro) 90 st. 1,25"
  • Achromatyczna soczewka Barlowa 2x 1,25" z adapterem T2
  • Statyw aluminiowy LT1 o wysokości 71-123 cm